Aşçı Kimdir, Ne İş Yapar?

02 Haz 2021, Çarşamba Sevim Solak

Aşçı Kimdir, Ne İş Yapar?

Aşçı kimdir, ne iş yapar, aşçılarda olması gereken nitelikler nelerdir, nasıl olunur gibi merak ettiğiniz tanımı sizler için araştırdık.

 

 

Aşçı Kimdir?

Aşçı, çeşitli gıda ürünlerini bir araya getirerek soğuk veya sıcak olarak tüketilmesi konusunda hazır hale getiren kişilere denir.

Özellikle otel, kafe, restoran, lokanta gibi işletmelerin en çok ihtiyaç duyduğu ve istihdam sağladığı pozisyonların başında gelmektedir.

 

 

Aşçılar Ne İş Yapar?

Meyve, sebze gibi ürünleri bir araya getirerek pişirme işleminden sonra sıcak olarak sunuma hazır hale getirir. Genellikle ihtiyaçlar doğrultusunda en iyi sunumu ve yemeği yapmak için çaba gösterirler. Sıcak veya soğuk olarak tüketilen bütün yiyeceklerin veya içeceklerin sunum ve hazırlanmasından sorumlu kişilerdir.

 

Aşçıda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Aşçıda aranan nitelikler bulundukları işletmeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse çok iyi bir otelin aradığı özellikler ile esnaf lokantasının aradığı özellikler bir olmayabilir. Bu sebeple aşağıda en yaygın aranan nitelikleri sizler için listeledik.

  • Tecrübeli olması,
  • Mutfak kültürü konusunda çeşitli ve zengin bilgilere sahip olması,
  • Mutfak araç ve gereçlerini iyi derece de kullanabilmesi,
  • Sorumlu olduğu araç ve gereçlerin temizlik ve hijyenine hakim olması,
  • Sorumlu olduğu personelleri iyi yönlendirebilmesi ve organize edebilmesi,
  • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmesi

 

İyi Bir Aşçı Nasıl Olunur, Belge Gerekir mi?

Aşçı olabilmek için liselerin gerekli bölümlerinde okuyarak, üniversitelerin gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinden mezun olarak diplomalı aşçı olabilir ve iyi şartlarda sektöre giriş yapabilirsiniz. Ayrıca okul okumadan da aşçı olabilmek mümkündür. Restoran, lokanta gibi yerlerde iyi şefler yanında çalışarak gerekli teknikleri öğrenerek de yetişebilirsiniz. Gerekli kurslara giderek bilgi ve teknikler öğrenebilir ve sertifika, belge alabilmeniz de mümkün.

 

Aşçılık sektörü zamanla kendi içerisinde çeşitli pozisyonlara (mesleklere) bölündü. Günümüzde çeşitli markaların (döner, hamburger, tavuk, fast food, pizza vs.vs) damağa hitap eden yemekler ile hizmet etmesi çeşitli pozisyonların oluşması neden oldu. Çeşitli döner firmaları iyi bir döner ustasına ihtiyacı arttırıken, sadece tavuk ürünleri alanında hizmet veren firmalarında fast food ustası gibi arayışlar içerisine girmesine sebep oldu. Ülkemizde aşçılık alt pozisyonlarında ihtiyaç duyulan mesleklerden bazıları döner ustası, kebap ustası, sulu yemek aşçısı, fast food ustası, döner ustası sıralamaya girmektedir.

 

Aşçılık Alanında Nasıl İş Bulabilirim?
 

Aşçılık alanında yüzlerce kafe, lokanta, otel, büfeler sitemiz üzerinden iş ilanı paylaşımı yapabilmektedir. İş arayışınız bulunuyor ise aşçı iş ilanları kategorimizi ziyaret ederek yeni ve güncel olan ilanlara başvuranlardan biri siz olabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli kariyer sitelerinin aşçı kategorileri sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Google, Yandex, Bing gibi en çok kullanılan arama motorlarına "Aşçı iş ilanları" yazarak arama sonuç sayfalarındaki siteleri ziyaret ederek kriterlerinize uygun iş ilanlarına başvuru da bulunabilirsiniz.