is-arama-yollari-nelerdir-nasil-is-bulunur

İş Arama Yolları Nelerdir? Nasıl İş Bulunur

Bu içeriğimiz de iş arama yolları nelerdir, nasıl iş bulunur gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. İçeriğimiz yeni mezun olmuş ya da iş arama yollarını konusunda tavsiye isteyen adaylar için rehber niteliğindedir.

 

İş aramanın ve iş bulmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Yeni yöntemlerin haricinde geleneksel yöntemler de bulunmaktadır. Gazetelerdeki iş ilanlarını incelemek, kariyer sitelerindeki iş ilanlarına başvurmak, İŞKUR iş ilanlarına başvurmak gibi çeşitli yöntemleri inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım 😊

 

İÇİNDEKİLER

 

 

4 Adımda İş Arama Yolları

4 adımda iş arama yolları ile en çok kullanılan yöntemleri inceleyebilirsiniz. İş arayabileceğiniz çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Ülkemizde yıllardır kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Günümüz de hala aktif olarak bilinen “tanıdık” vasıtası yöntemi ilk başvuru yöntemidir. Çevre de tanıdık iş sahiplerine ve personel arayanlara iletilmektedir. Eski yıllarda bu yöntem en bilindik ve en aktif yöntemdi. Teknolojinin ve çeşitli yöntemlerin hayatımıza girmesi bu yöntemi biraz geriye attı diyebiliriz. Diğer yöntemleri incelemek için içeriğimize devam!

 

Tanıdıklara Haber Verme

Eski geleneksel iş arama yöntemidir. Günümüzde hala da (popüler olmasa da) kullanılmaktadır. İş hayatına giriş yapmak isteyenler büyüklerine ve çevresine iş aradığını belirterek duyurmaya başlarlar. Özellikle “usta” olmak ve iş hayatına giriş yapmak isteyen adaylar bu yöntemi şuan da hala kullanmaktadır. Kalfa veya çırak olarak giriş yaparak kısa süre de işi öğrenerek usta konumuna yükselmektedir. Mobilya, tekstil sektörü bunlara örnek olarak verilebilmektedir. Sizde çevrenizde işletme sahipleri varsa ya da aktif iş hayatında olan arkadaşlarınız vasıtası ile firmalara başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 

Gazetedeki İş İlanlarını İncelemek

Özellikle internetin bu kadar yaygın olmadığı dönemler de oldukça etkili bir yöntemdi. Büyüklerimiz iyi hatırlar “sarı sayfalar” en çok tercih edilenler arasında idi. Pozisyonlara (meslek gruplarına) ayrılmış bölümler bulunur ve onlarca ilan tek tek incelenirdi. 10 yıl öncesine kadar birçok aday bu yöntemi aktif olarak kullanıyordu. Teknolojinin ve internetin hayatımıza girmesi sonucu bu yöntem oldukça geri planda kaldı. İnternet siteler, iş ilan sitelerinin büyümesi gazetelere ilgiyi ciddi oranda azalttı. Artık haberlerimizi bile telefonlar, tablet ile okurken gazete alan kitle çok az kaldı demek yanlış olmaz 😊 Gündelik işlerimizin birçoğunu cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Birçok işveren, şirketler de artık gazetelere “okunmadığı” için ilan vermek istemiyor. Kelime bazlı ilan yayınlama ve maliyetlerin artması, gazetelere ilginin azaltması bu yöntemi kısa bir süre sonra tamamen bitirme noktasına gelecektir. Yine de hala gazeteler de iş ilanı görebilirsiniz. Gazeteleri inceleyerek iş başvurusu yapabilirsiniz.

 

Kariyer Sitelerindeki İlanları İncelemek ve Başvurmak

Özellikle son 10 yılda teknoloji hayatımızı ciddi mana da etkiledi. İş arayan adaylar artık geleneksel yöntemleri tercih etmiyor. Kariyer sitelerindeki iş ilanlarını inceleyerek başvurma yöntemi en çok tercih edilen yöntem diyebiliriz. Google vb. arama motorlarına iş ilan siteleri yazarak çıkan siteleri inceleyebilirsiniz. Üye olarak iyi bir cv hazırlayabilir ve şirketlerin iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrası iş arayanlar başvuruları ve cv havuzunu inceledikten sonra sizlere olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaklardır.

Hangi siteleri tercih edeceğinizi yada bu konu da bilginiz yoksa aşağıdaki “2022 yılının en iyi 9 iş bulma sitesi” başlıklı içeriğimizi mutlaka inceleyin. Bu sayede hangi sitelere başvuru yapmanız, üye olmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kariyer Sitelerindeki İş İlanlarına Nasıl Başvurulur?

Kariyer sitelerindeki iş ilanlarına nasıl başvurulacağı konusunda çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemleri aşağıda inceleyerek yol haritası oluşturabilirsiniz.

 

CV İle Başvuru Yöntemi

Cv ile başvuru yöntemini kullanmak için gerekli siteler de üye olarak profil oluşturmalısınız. Üye olup giriş yaptıktan sonra iyi bir cv hazırlamalısınız. Özgeçmişiniz de yeteneklerinizden, deneyimlerinizden, kendinizden bahsetmeniz diğer başvurulardan bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.

 

Firmaları Arayarak İş Arama Yöntemi

Firma yetkilileri ile telefon üzerinden görüşerek iş başvurusu yapma yöntemi yıllardır kullanılan ve kesin sonuç getiren yöntemdir. “Sarı sayfalar” zamanında tüm ilanlar da iletişim numaraları mevcuttu. İş arayan adaylar firmaları arayarak telefon üzerinde kısa bir online mülakata katılırlardı. Tecrübelerinden, yeteneklerinden ve kısaca kendisini firma yetkilisine aktarırdı. Aranan nitelikler adaylar ile uyumlu ise iş görüşmesine çağrılırdı. Her ne kadar eski gibi görünse de bu yöntemi hala tercih eden binlerce iş arayan bulunmaktadır. Şirket yetkililerinde olumlu bir izlenim bırakmanız burada çok önemlidir. Bu yöntem iş arama sürecini hızlandırmakta hatta sonuçlandırabilmektedir. İşveren ile görüşmeniz de kendinizi iyi ifade etmeniz diğer adaylardan sizi bir adım öne çıkartacaktır. İş görüşmesine gittiğiniz de ise işe alınma oranınız ciddi mana da yüksek olacaktır. Eskisi gibi açık iş ilanı bulamıyor musunuz? Merak etmeyin! Binlerce işverenin iletişim numarasına ulaşabileceğiniz ve telefon ile başvuru yapabileceğiniz binlerce güncel iş ilanını sitemiz üzerinde bulabilirsiniz. İş ilanlarına ulaşmak ve online başvurmak için bağlantıyı ziyaret edin.

https://www.isinizburda.com/is-ilanlari

 

 

Büyük Markaların Kariyer Sayfalarını İncelemek ve Başvurmak

Artık birçok büyük şirketlerin kariyer sayfaları bulunuyor. Arçelik, Zorlu, Eczacıbaşı, büyük market zincirleri, kurye firmaları gibi birçok markanın web sitelerinde kariyer sayfaları açıldı. Burada açık pozisyonda bulunan ilanları inceleyebilir ve cv göndererek başvuru yapabilirsiniz.

 

İŞKUR İş İlanlarını İncelemek ve Başvurmak

İstihdam ile mücadele de ülkemizin iş bulma kurumu olan İŞKUR ile iş arayabilir ve başvuru yapabilirsiniz. İlçenizde bulunan İŞKUR şubelerine giderek burada başvuru yöntemleri ile alakalı yardım alabilirsiniz. Yine cv oluşturarak İŞKUR’un özgeçmişinizi işverenlerle paylaşmasını bekleyebilirsiniz. Bununla uğraşmak istemiyorsanız merak etmeyin. İŞKUR sitesini ziyaret ederek üye olarak giriş yapabilirsiniz. On binlerce açık pozisyondaki iş ilanlarına İŞKUR sitesi ile başvuru yapabilirsiniz.

İŞKUR iş ilanlarına ulaşmak için bağlantıyı ziyaret edin:

https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx

 

İl, ilçe, meslek ve işyeri türünü (kamu, özel şirket vs. gibi) seçerek ilanları filtreleyebilir ve ilanları listeleyebilirsiniz.

 

 

Bu makalemizde 4 adımda nasıl iş arayabilirsiniz, iş ilanlarını bulma ve başvurma yöntemlerinden bahsettik. Bu yöntemleri kullanarak iş arayışlarınızı hızlandırabilir ve sonuçlandırabilirsiniz. İçeriğimizi yararlı buluyorsanız bağlantımızı kopyalayarak sosyal medya da paylaşabilirsiniz. Daha fazla adayın görmesini ve bu yöntemler ile iş aramasını sağlayabilirsiniz.

 

 

4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. İsinizburda.com, iş arayanlardan kayıt ve başvuru, ücret almamaktadır

©2000 - 2022

Tüm hakları saklıdır.
Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.