Bulaşıkçı Kimdir Ne İş Yapar?

02 Haz 2021, Çarşamba Sevim Solak

Bulaşıkçı Kimdir Ne İş Yapar?

Bulaşıkçı başka bir adı ile de stevard, kafe, restoran, otel gibi işletmelerin mutfağında tabak, çatal, bardak gibi eşyaların temizlik ve hijyeninden sorumlu kişilerdir.

Genellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yada özel kurumların mutfağında istihdam edilmek üzere en çok ihtiyaç duyulan pozisyonlardan biri durumundadır.

Bu pozisyon ile alakalı diğer merak edilen soruları sizler için araştırdık. İçeriğimize devam ederek diğer merak edilen sorulara da cevap bulacaksınız.

 

 

Bulaşıkçı Ne İş Yapar?

Genellikle gıda sektöründe faaliyetlerini gerçekleştiren kafe, restoran, kamu kurumları veya özel kuruluşların mutfağında görev alarak tabak, çatal, bardakların üzerindeki atıkların temizlenmesinden sorumludur. Mutfağın araç ve gereçlerinin bakımından, hijyenini kontrol ederler. Makinalar vasıtası ile bulaşıkların yıkanması sonrası onları kurulayarak kullanıma hazır hale getirirler. Temizlik konusunda tam çıkmamış lekeleri kontrol ederek tekrar temizlenmesini sağlarlar.

 

 

Bulaşıkçılarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Genellikle bulundukları işletmenin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yine de işletmeler bu pozisyonda personel ararken bazı nitelikler aramaktadır. İşletmelerin bizimle paylaştıkları bazı maddeleri sizinle paylaşıyoruz;

  • Tecrübeli olması yada sektöre yeni giriş yapmak isteyen kişilerin öğrenime açık olması,
  • Bulundukları ortamın temizlik ve hijyenine dikkat etmeleri,
  • Yıkanan araç-gereçlerin temizlik standartlarına uygunluğunun gerekli kontrollerini sağlamak,
  • Kırılgan eşyalar konusunda dikkatli ve titiz olunması

 

 

İyi Bir Bulaşıkçı Nasıl Olunur?

Bu meslek için diploma sahibi ya da sertifika sahibi olmanıza gerek yok. Lokantalarda, kafelerde, otellerde iyi şeflerin ya da tecrübeli kişilerin yanında gözlemleyerek bu alanda tecrübeli bir kişi olabilirsiniz. Genellikle bu meslekte birçok kişi yetiştirilmek için girerek daha sonrası tecrübe kazanarak daha iyi şartlarda iş arayışlarını gerçekleştirirler. Bu yöntem bu pozisyonun en yaygın yöntemlerinden biri olarak hala kullanılmaktadır.

 

Bulaşıkçılık Alanında Nasıl İş Bulabilirim?

Birçok özel veya kamu kuruluşları mutfakta görevlendirmek için bulaşıkçı arayışlarını sitemiz üzerinden gerçekleştirmektedir. Sizde tecrübeli veya tecrübesiz olarak iş aramak için bulaşıkçı iş ilanları kategorimize buradan ulaşarak üye olmadan cv gibi zorunluluklar olmadan online başvuru yaparak iş bulabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise arama motorlarına bulaşıkçı iş ilanları yazarak listelemelerde yer alan kariyer siteleri üzerinden CV doldurarak gerekli işletmelere CV bırakabilirsiniz.