İş İlanı Nasıl Verilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?- isinizburda.com

İş İlanı Nasıl Verilir, Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İş ilanı nasıl verilir, ilan verirken nelere dikkat etmelisiniz, ilan metni örnekleri gibi tüm araştırmalarınızın cevabı bu içeriğimizde! Bu içeriğimiz size çok yardımcı olacak. Hazırsanız hemen başlayalım. 

İşletme, kobi, işveren yada iş sahibi olabilirsiniz ve işletmeniz için personel arıyor olabilirsiniz. Personel bulmak için iş ilanı vermeniz gerekir. Peki iş ilanı nasıl verilir, iş ilanı verirken nelere dikkat etmeniz gerekir, örnek bir iş ilanı olmalı! Tüm bunlara bu içeriğimizde ulaşabileceksiniz. İş ilanı vermek kolay gibi görünse de bazı zorlukları bulunmaktadır. Hazırsanız başlayalım.

 

İÇİNDEKİLER

 

 

İş İlanı Nasıl Verilir, Nerelere İlan Verilir?

İş ilanı nasıl verilir sorusu birçok işveren tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İş ilanı vermek için çeşitli ve bazı geleneksel yöntemler bulunmaktadır. En bilindik olanı yerel gazetelere, internet sitelerine iş ilanı vermek olarak bilinmektedir. Son zamanlarda sosyal medyanın kullanım oranlarının yükselmesi bazı sayfaların, grupların oluşmasına neden oldu. Eski yöntemlerden biri ise özellikle esnafların en çok ve sık kullandığı ve hala da sıklıkla kullanılan “cama ilan asma” yöntemidir. Yine buna bağlı olarak konfeksiyon atölyelerinin hala sıklıkla kullandığı etrafa ilan yapıştırma seçeneği de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kendi yöntemlerini tercih eden işverenlerin ilan sitelerine ve gazetelere ilan vermenin çok maliyetli olduğu söylenmektedir. Mali yükü azaltmak için geleneksel yöntemlere, ücret ödemeden personel bulmak için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Nerede nasıl iş ilanı vermelisiniz bu başlığı beraber inceleyelim!

 

İş ilan sitelerine ilan vermek

İş ilan sitelerine ilan vermek için iyi bir araştırma yapmalısınız. Günümüzde pek çok büyük şirket ülkemizdeki köklü iş ilan sitelerini tercih etmektedir. Eleman.net, Kariyer.net gibi ülkemizin önde gelen büyük kariyer siteleri sıklıkla tercih edilmektedir. Zorlu, Eczacıbaşı vb. büyük uluslu şirketlerin en çok tercih ettiği siteler arasında yer almaktadır.

 

Gazetelere iş ilanı vermek

Posta, sabah, hürriyet, yeniasır gibi gazeteler orta ölçekli ve esnaflarımızın en çok tercih ettiği alanların başında gelmektedir. Özellikle bundan 10 yıl önce çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. Kelime bazlı yayın yapan ve ücret talep eden gazetelere son zamanlarda çok fazla tercih edilmemektedir. Özellikle kelime fiyatlarının çok yüksek olması en büyük sebeplerden biridir. Diğer bir sebep ise aradığı nitelikteki bir personel için 3-5 kelime ile sınırlı ilan metinleri!

 

Sosyal medyada ilan vermek

Özellikle birçok işletme sahibi ve esnafımız bu yöntemi kullanmaktadır. Sosyal medya da ilan vermek kolay gibi görünse de çeşitli risklerinin bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir. İlan metinlerinde vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin herkese göründüğünü ve herkes tarafından ulaşılabilir olduğunu unutmamak gerekir. Diğer olumsuz bir tarafı ise iş arayanlar sosyal medyadaki işletmelere, şirketlere çok fazla güven duymazlar. Araştırma hissiyatı duyarlar. Eğer işletmeniz internet ortamında görünmüyorsa muhtemelen sizi aramayacaklardır. Bu konuda bir kez daha gözden geçirmeniz gerekir.

 

Eleman İlanı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş ilanı verirken dikkat edilmesi gerekenler

Etkili bir eleman ilanı vermek için önemli ve bir o kadar dikkat etmeniz gereken konular bulunuyor. Eleman ilanı verdiğiniz de istediğiniz kalifiye bir personel bulamıyorsanız bu süreci doğru yönetemiyor olabilirsiniz. Doğru metin oluşturmak, doğru mecraları seçememek, doğru alanlarda ilan yayınlayamamak bu sürecin sıkıntılı olmasına sebep olacaktır.

İlan hazırlarken ilan metinlerini doğru ve yeterli olacak şekilde hazırlayarak oluşturmalısınız. Kısa, yetersiz ya da alakasız bir metin ilanlarınızın başvuru sayısını oldukça düşürecektir. İlan metninizin doğru adayların görüntülemesi için doğru pozisyonlarda, kategoriler de yayınlanması gerekir. Örnek vermek gerekir ise; firmanız için “şoför” arıyorsanız alakasız bir kategori de yayınlanması alakasız başvuru almanıza neden olur. Dikkat etmediğiniz taktir de ilan sürenizin olumsuz sonlanmasına ve hatta bütçenize de olumsuz yansır. Bu durum size tanıdık geliyorsa merak etmeyin 😊 Bu başlığımız size yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştırarak eleman ilanı verirken sürecin olumlu sonuçlanmasını sağlayacak. Etkili bir eleman ilanı vermek için;

 • Doğru metinler ile ilan metni oluşturmalısınız
 • Doğru kategorilerde ilan yayınlamasınız
 • Doğru mecraları tercih etmelisiniz

 

 1. Doğru metinler ile ilan metni oluşturmalısınız

Firmanız ya da işletmeniz hakkında bilgi vermelisiniz. Bu durum adayın firmanızın bulunduğu sektörü, adayın yapacağı iş hakkında ön bilgi sahibi olmasını sağlar. İlanınıza başvuru yapacak adayların sektöre karşı bilgisi ya da ilgisi olmayabilir. İşletmeniz için uygun bir aday da aradığınız nitelikleri açıkça ve kısaca yazmalısınız. Böylelikle aradığınız kriterlere sahip adayların başvurmasını sağlar. İşletmenizin bulunduğu lokasyonu açıkça belirtmelisiniz. Alakasız semtlerden gelecek başvuruları bu şekilde önleyebilirsiniz. Sosyal olanakları mutlaka belirtin. Sosyal olanakları açıkça yazmanız adayın ilana başvuru oranını arttıracaktır.

 1. Doğru Kategorilerde İlan Yayınlayın

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise ilanlarınızın doğru kategorilerde, pozisyonlarda yayınlanması olmalı. Eğer ilanı sizin yerinize temsilciler oluşturdu ise bunun kontrolünü mutlaka yapın. Mobilya sektöründe bir usta arıyorsanız bunun farklı bir pozisyonda yayınlanması başvuru sürenizin boşa geçmesine neden olur. Ayrıca firmanızın lokasyon, adresini mutlaka kontrol edin. Lokasyonunuzdan bağımsız bir şehir, ilçe de çıkması yine bütçenize olumsuz yansıyacaktır.

 

 1. Doğru Mecraları Tercih Edin

Günümüz de birçok işletme farklı mecralar vasıtası ile iş ilanı yayınlıyor. Sosyal medya, gazeteler, iş ilan siteleri en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu mecralara iş ilanı vermeden önce iyi araştırmalısınız. Size bu konuda kurumsal destek veren firmaları seçmeli ve yardım almalısınız. Sosyal medya da yayınladığınız bir ilanın şirketiniz için olumsuz sonuçlarla karşılaşacağını unutmamalısınız.

 

Oluşturabileceğiniz İş İlan Örneği “Anlatımlı”

Size örnek olması için gelin birlikte bir ilan metni oluşturalım;

Birinci madde de doğru metinlerden bahsetmiştik. “Şirketinizin sektörü, adayın yapacağı iş, aradığınız nitelikler, lokasyon” Bunları mutlaka ilan giriş bölümüne yazmalısınız.

Örnek:

İstanbul Ümraniye’de bulunan insan kaynakları sektöründe faaliyet gösteren şirketimizin, reklam departmanında görevlendirilmek üzere “müşteri temsilcisi” arayışımız bulunmaktadır.

 

Bu örnekte lokasyonumuzu ve şirketimizin faaliyet gösterdiği sektörü belirttik. Hangi departman için hangi pozisyonda personel aradığımızı belirttik. Böylelikle adaylara şirketimiz hakkında ön bilgi sahibi olması, çalışacağı pozisyon ve sektör konusunda bilgi vermiş olduk. Sıra geldi işe alım yapacağınız adayda aradığınız nitelikler;

Burada işletme profiliniz için, firmanızı temsil eden kişide aradığınız özellikler nelerdir? Bunları kısaca ve çok abartılı olmadan yazmanız adayların size ulaşmasını sağlayacaktır. 22 yaşında bir aday için 6 yıllık deneyim yazmak ne kadar mantıklı olacaktır?


Örnek:

 • Tercihen 2 yıl deneyimli,
 • Ümraniye ve çevresinde ikamet eden,
 • İnsan ilişkileri kuvvetli,
 • Ofis içerisinde çalışabilecek,
 • Ofis ve ekip çalışmasına uyum sağlayabilecek,
 • Hizmetlerimizi müşterilerimize aktarabilecek,
 • Diksiyonu düzgün


Bir adayda aradığınız tüm nitelikleri belirttiniz. Size bu nitelikleri taşıyan adaylar ulaşacak ve başvuru yapacaktır.

Not: Nitelikleri isteğinize göre çıkartabilir, ekleyebilirsiniz. Burada önemli olan çok abartılı olmaması. 22 yıllık deneyimlerim de elde ettiğimiz sonuç: “adaylar çok nitelik arayan firmalara başvuru yapmıyor”. Siz işletmeniz için 25 yaşında bir aday arıyorsanız 10 yıllık bir tecrübe beklememelisiniz.

 

Bu süreci yönetmek sizi korkutmasın. Yukarıda belirttiğimiz konuları hayata geçirmeniz bu süreci hızlandırmanızı sağlayacaktır. Biz isinizburda.com ailesi olarak sizin yanınızdayız. 20 yıla aşkın süredir bu sektör 20.000 aktif müşterimize hizmet veriyoruz. %85’a varan müşteri memnuniyeti ile işletmelerimiz bize bu konuda güveniyor. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bize ulaşın. Sizin yerinize ilanlarınızı biz yayınlayalım!

İş ilanı vermek için:

https://www.isinizburda.com/is-ilani-ver

 

Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.