is-ilani-nasil-verilir-nelere-dikkat-edilmelidir

İş İlanı Nasıl Verilir, Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş ilanı nasıl verilir, ilan verirken nelere dikkat etmelisiniz, ilan metni örnekleri gibi tüm araştırmalarınızın cevabı bu içeriğimizde! Bu içeriğimiz size çok yardımcı olacak. Hazırsanız hemen başlayalım. 

İşletme, kobi, işveren yada iş sahibi olabilirsiniz ve işletmeniz için personel arıyor olabilirsiniz. Personel bulmak için iş ilanı vermeniz gerekir. Peki iş ilanı nasıl verilir, iş ilanı verirken nelere dikkat etmeniz gerekir, örnek bir iş ilanı olmalı! Tüm bunlara bu içeriğimizde ulaşabileceksiniz. İş ilanı vermek kolay gibi görünse de bazı zorlukları bulunmaktadır. Hazırsanız başlayalım.

 

İÇİNDEKİLER

 

 

İş İlanı Nasıl Verilir, Nerelere İlan Verilir?

İş ilanı nasıl verilir sorusu birçok işveren tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İş ilanı vermek için çeşitli ve bazı geleneksel yöntemler bulunmaktadır. En bilindik olanı yerel gazetelere, internet sitelerine iş ilanı vermek olarak bilinmektedir. Son zamanlarda sosyal medyanın kullanım oranlarının yükselmesi bazı sayfaların, grupların oluşmasına neden oldu. Eski yöntemlerden biri ise özellikle esnafların en çok ve sık kullandığı ve hala da sıklıkla kullanılan “cama ilan asma” yöntemidir. Yine buna bağlı olarak konfeksiyon atölyelerinin hala sıklıkla kullandığı etrafa ilan yapıştırma seçeneği de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kendi yöntemlerini tercih eden işverenlerin ilan sitelerine ve gazetelere ilan vermenin çok maliyetli olduğu söylenmektedir. Mali yükü azaltmak için geleneksel yöntemlere, ücret ödemeden personel bulmak için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Nerede nasıl iş ilanı vermelisiniz bu başlığı beraber inceleyelim!

 

İş ilan sitelerine ilan vermek

İş ilan sitelerine ilan vermek için iyi bir araştırma yapmalısınız. Günümüzde pek çok büyük şirket ülkemizdeki köklü iş ilan sitelerini tercih etmektedir. Eleman.net, Kariyer.net gibi ülkemizin önde gelen büyük kariyer siteleri sıklıkla tercih edilmektedir. Zorlu, Eczacıbaşı vb. büyük uluslu şirketlerin en çok tercih ettiği siteler arasında yer almaktadır.

 

Gazetelere iş ilanı vermek

Posta, sabah, hürriyet, yeniasır gibi gazeteler orta ölçekli ve esnaflarımızın en çok tercih ettiği alanların başında gelmektedir. Özellikle bundan 10 yıl önce çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. Kelime bazlı yayın yapan ve ücret talep eden gazetelere son zamanlarda çok fazla tercih edilmemektedir. Özellikle kelime fiyatlarının çok yüksek olması en büyük sebeplerden biridir. Diğer bir sebep ise aradığı nitelikteki bir personel için 3-5 kelime ile sınırlı ilan metinleri!

 

Sosyal medyada ilan vermek

Özellikle birçok işletme sahibi ve esnafımız bu yöntemi kullanmaktadır. Sosyal medya da ilan vermek kolay gibi görünse de çeşitli risklerinin bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir. İlan metinlerinde vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin herkese göründüğünü ve herkes tarafından ulaşılabilir olduğunu unutmamak gerekir. Diğer olumsuz bir tarafı ise iş arayanlar sosyal medyadaki işletmelere, şirketlere çok fazla güven duymazlar. Araştırma hissiyatı duyarlar. Eğer işletmeniz internet ortamında görünmüyorsa muhtemelen sizi aramayacaklardır. Bu konuda bir kez daha gözden geçirmeniz gerekir.

 

İş İlanı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş ilanı verirken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Personel ararken ya da ilan vereceğiniz mecraları iyi belirlemelisiniz. İlan hazırlarken ilan metinlerini doğru oluşturmalısınız. Kısa, yetersiz yada alakasız bir metin oluşturmanız başvurularınızı az olmasına sebep olacaktır. Aradığınız nitelikteki adayların sizi aramamasına, ulaşmamasına neden olacaktır. Diğer bir konu ise doğru kategoriler, pozisyonlar olmalı. Bir şoför arıyorsanız bunun farklı bir kategoride yayınlıyorsanız sizi şoförlerin aramasını beklemeyin. İlan vermek, ilan oluşturmak kolay gibi görünse de zordur. Bu konuda destek almanız yararınıza olacaktır. Verdiğiniz her bir ilan şirketinizin bütçesinden düşer. Verdiğiniz her yanlış ilan bütçenize de zarar verecektir. Aşağıda bu maddeleri daha da açarak örneklerle anlatmak istedik. İşte iş ilanı hazırlarken dikkat etmeniz gereken konular;

 

Doğru Metinler İle İlan Metni Oluşturun

İlan verirken ilan metinlerine çok dikkat etmelisiniz. Firmanızı veya işletmeniz hakkında bilgi vermeniz adayların işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Unutmayın adaylar iş ilanlarına başvuru yaparken sektöre karşı bilgisi veya ilgisi olmayabilir! Aradığınız nitelikleri kısaca ve net bir şekilde yazmalısınız. Sosyal olanakları açıklayıcı ve ayrıntılı bir şekilde yazmanız adayın ilgisini çekecektir. İşletmenizin bulunduğu lokasyonu mutlaka belirtin. Servis imkanı yada yol imkanı sağlıyor iseniz bunu mutlaka belirtmenizde fayda olacaktır. Yakın bir semtte ikamet eden adaylar yol imkanından yada servis imkanından dolayı ilana başvuru yapma oranını arttıracaktır. İlanınızın yakın ilçelerde çıkmasını sağlayın!

 

Doğru Kategorilerde İlan Yayınlayın

İş ilanı verirken aradığınız personelin pozisyonunu, kategorisini iyi bilmeniz gerekir. Yanlış kategorilerde yayınladığınız ilanınızın yanlış adaylar tarafından başvurulmasına veya hiç adayın başvurmamasına neden olacaktır.

 

Doğru Mecraları Tercih Edin

Doğru siteler, doğru mecralar tercih edildiğinde aradığınız nitelikteki kalifiye personeli bulmanız daha kolay olacaktır. Kariyer sitelerini, iş ilan sitelerini tercih etmenizde fayda var. İnternetten arama oranımız her geçen gün artış göstermektedir. Kariyer siteleri, iş ilan siteleri artık daha kullanılabilir ve her cihazdan ulaşılabilir olduğunu unutmamak gerekir.

 

İlan verirken sizin için örnek bir ilan metni

Herhangi bir mecra da yada herhangi bir site de iş ilanı yayınlarken sizin için örnek bir ilan metni oluşturmak istedik. İlan metnine aşağıda ulaşabilirsiniz.

 

İşin tanımı:

Firmanız hakkında ve iş hakkında kısa bir bilgi vermeniz ilanınız için çok sağlıklı olacaktır.

Örnek:

“İstanbul Ümraniye’de bulunan insan kaynakları sektöründe faaliyet gösteren şirketimizin, reklam departmanında görevlendirilmek üzere “müşteri temsilcisi” aranmaktadır.”

 

Yukarıdaki kısa paragrafta firmamızın lokasyonu, sektörünü, hangi departmanda personel aradığımızı, aradığımız personelin pozisyonunu belirttik. Gelelim niteliklere!

 

Aranan nitelikler:

Burada işletme profiliniz için, firmanızı temsil eden kişide aradığınız özellikler nelerdir? Bunları kısaca ve çok abartılı olmadan yazmanız adayların size ulaşmasını sağlayacaktır. 22 yaşında bir aday için 6 yıllık deneyim yazmak ne kadar mantıklı olacaktır?

  • Tercihen 2 yıl deneyimli,
  • Ümraniye ve çevresinde ikamet eden,
  • İnsan ilişkileri kuvvetli,
  • Ofis içerisinde çalışabilecek,
  • Ofis ve ekip çalışmasına uyum sağlayabilecek,
  • Hizmetlerimizi müşterilerimize aktarabilecek,
  • Diksiyonu düzgün

 

Yukarıda maddeler işletmeniz için yeterlidir. Aradığımız adayda aradığımız özellikleri belirttik. Ne istediğimizi biliyoruz. Sosyal olanaklar, servis imkanı, yol belirtmeniz adayın işe başvurmasını sağlayacaktır.

 

 

20 yıldır insan kaynakları sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Aktif 20.000 üzerinde müşteri portföyü ve %85 üzerinde müşteri memnuniyeti ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Sizin yerinize iş ilanını oluşturmamızı ve yayınlamamızı ister misiniz? İş ilanı vermek için bize ulaşın, personel arayışlarınızı birlikte hızlandıralım!

İş ilanı vermek için bağlantımızı ziyaret edin:

https://www.isinizburda.com/is-ilani-ver

 

 

 

 

 

 

4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. İsinizburda.com, iş arayanlardan kayıt ve başvuru, ücret almamaktadır

©2000 - 2022

Tüm hakları saklıdır.
Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.