Şoför Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nedir? - isinizburda.com

Şoför Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bu içeriğimiz ile şoförlük mesleği hakkında bilmeniz gereken birçok konuyu ele aldık. Şoförlerin meslek tanımı, gerekli olan belgeler, görevleri ve daha birçok bilgi sizi bekliyor.

 

İÇİNDEKİLER

 

Şoför Nedir? 

Şoför nedir

Şoför, motorlu taşıtları kullanarak yolcu veya yük taşıyan kişilerdir. Şoförler sürücü olarak da biliniyor. Otomobil, kamyon, otobüs, taksi, servis araçları gibi çeşitli araçları kullanarak belirli güzergâh ya da bir amaca hizmet ederek taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştirirler. Şoförlük yapabilmek için belirli belge ve sertifikalara sahip olmak gerekir.

 

Şoför Ne İş Yapar?

Şoför Ne İş Yapar

Şoför, motorlu taşıtları kullanarak yolcu veya yük taşımaya hizmet ederler. Verdikleri hizmete bağlı olarak yapılan işlerin görevleri ve tanımları da değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse, bir taksi şoförü ile nakliyat sektöründe yük taşıyan bir sürücünün iş tanımının farklı olduğunu bilmek gerekir.  Bazı hizmetlere göre şoförlerin iş tanımları aşağıdaki gibidir;

 • Ticari şoförler; otobüs, taksi, minibüs, servis aracı gibi araçları kullanarak belirli güzergâh doğrultusunda yolcu taşıyan kimselerdir.
 • Özel şoförler; bireysel müşteri ya da kişilerin aile fertlerini taşımaya, istekleri doğrultusunda taşıma işlerini gerçekleştiren kimselerdir.
 • Kuryeler; kuryeler de sürücü konumunda yer aldığını söylemek gerekir. Şirketlerin veya restoranların paket servis veya evrak teslimatı, dağıtımını yapan kimselerdir.

Bununla birlikte şoförler, lojistik, taşımacılık, dağıtım şirketlerinde evrak, eşya taşıyarak hizmeti yerine getirebilirler.

 

Şoförler Hangi Sektörde İş Bulabilir ve Çalışabilirler?

Sürücüler (şoförler) her sektörde gerekli belge ve sertifikalara sahip olmaları durumunda rahatlıkla iş bulabilir. Günümüz de birçok farklı sektörde hizmet veren kurum ya da şirketler şoförlere ihtiyaç duyabiliyor. İşte şoförlerin çalışabileceği sektörler;

 • Lojistik ve taşımacılık,
 • Belediyeler,
 • Turizm sektörü,
 • Hizmet sektörleri,
 • Otomotiv ve araç kiralama gibi birçok sektörde şoförlere büyük ihtiyaç duyuluyor.

Özellikle hizmet sektörü başta olmak üzere yukarıdaki sektörler de faaliyet gösteren şirketler birçok adaya istihdam sağlayabiliyor.

Şoförlük mesleği sürekli olarak değişen ve dönüşen bir pozisyon olduğu için çeşitli platformlar aracılığı ile çok rahat şekilde iş bulabilirler. İş arama ve bulma sitelerini, kariyer sitelerini, gazeteleri, sosyal platformları düzenli olarak takip ederek iş arama önemlidir.

 

Şoför pozisyonunda iş mi arıyorsunuz? Sitemiz de yer alan iş ilanlarını inceleyerek üye ve cv hazırlamadan iş arama sürecinizi başlatabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantımızı ziyaret ederek işleri inceleyebilir, açık olarak yayınlanan iletişim numaralarından işverenleri doğrudan arayarak iş başvurusu yapabilirsiniz.

Şoför iş ilanları için; https://www.isinizburda.com/sofor-is-ilanlari

 

Şoförlerin Çalışma Saatleri Nedir?

Şoförlerin çalışma saatleri, sektör ve yapılan işin, işverenlerin gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, topluma taşıma şoförleri belirli ve sabit bir çalışma programına bağlı olabilir. Ticari araç şoförleri, kargo, lojistik sektöründeki şoförler ise daha esnek bir çalışma modeline göre çalışırlar.

Çalışma saatleri konusunda ülkemiz de yasal düzenlemeler de bulunuyor. Karayolları trafik yönetmeliğinin “araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyma mecburiyeti ve denetleme esasları” başlıklı 98/A bendindeki kurallara şu şekilde yer veriyor;

“Ticari amaçla yük taşımacılığı yapan azami ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların şoförleri ile ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi dahil 9 kişiyi geçen araçların şoförlerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır.”

“Bu şoförler en fazla 6 günlük araç kullanma süresinden sonra 1 günlük hafta tatilini kullanmak zorundadırlar. Hafta tatili en az 24 saattir. Düzenli seferler haricindeki uluslararası yolcu taşımacılığı söz konusu olduğunda şoförler 12 gün süreyle araç kullanabilirler, araç kullanma süresinden sonra 2 günlük hafta tatilini kullanmak zorundadırlar. Birleşik 2 hafta içinde toplam araç kullanma süresi 90 saati aşamaz.”

“Bu şoförler sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süresi sonunda, eğer istirahate çekilmiyor ise en az 45 dakika mola almaları mecburidir. Bu molalar sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süreleri içerisinde en az 15 dakikalık molalar şeklinde de kullanabilir.”

Yönetmeliğin tamamını incelemek için buraya tıklayarak içeriğe ulaşabilirsiniz

Not: Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre, bir şoför günde en fazla 9 saat kullanabilir. Haftalık çalışma saati de buna göre hesaplanmalıdır.

 

Şoförlerin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Şoförlerin çalışma koşulları işin türüne ve ortamına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak şoförlerin çalışma koşullarına ilişkin bazı faktörler şunlardır;

 • Çalışma ortamı,
 • Çalışma saatleri,
 • Fiziksel koşulları,
 • İklim koşulları,
 • Güvenlik önlemleri,
 • Uzun mesafeli seyahatler

Yukarıdaki faktörler de göz önüne alınarak, şoförlerin çalışma koşulları, sektör, pozisyon, işveren ve çalıştıkları ortama bağlı olarak değişir. Farklı sektörler de şoför olarak çalışanlar, farklı koşullar ile karşılaşabilirler. Her şoför, çalışma koşullarını değerlendirerek uygun güvenlik önemi alması gerekmektedir.

 

Şoförler Ne Kadar Maaş Alır?

Şoförlerin maaş oranlarını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Sektör, deneyim, işverenin büyüklüğü gibi birçok etken bulunuyor. Yeni başlayan bir şoför ile uzun iş deneyimi olan bir şoför aynı maaşı almayabilir. Genellikle ülkemiz de şoför maaşları 17.002TL ile 29.000TL arası değişkenlik gösteriyor. Tabi ki sektör ve deneyim arttıkça bu rakam 29.000TL+ üzerine çıkabildiğini söylemekte fayda var.

 

Şoförlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Şoförlerin çeşitli görev ve sorumlulukları bulunuyor. Çalıştıkları pozisyon ve sektöre bağlı olarak bu sorumluluklar da ve görevlerde değişkenlik görülür. Genel olarak sıralarsak;

 • Çalıştıkları araçların bakımından sorumludur,
 • Çalıştıkları araçların temizliğinden sorumludur,
 • Çalıştıkların araçların lastik durumunu kontrol etmek, bakım ve onarımlarını raporlamaktan sorumludur,
 • Rota (yol- güzergâh) planlaması yapmalıdır,
 • Emniyet ve trafik kurallarına uygun hareket etmelidir,
 • Yolcu taşımacılığında müşterilere karşı güler yüzlü olmalıdır,
 • Yoğun trafik temposuna ayak uydurabilmek,
 • Aracın muayenesini düzenli olarak kontrol etmek ve yapmak,
 • Aracın sigorta ve vergi işlemlerini aksatmamak,
 • Belgelerin gerekli kontrollerinden sağlamak görev ve sorumlulukları arasında yer alır.

 

Şoförlük İçin Hangi Belgeler Gereklidir?


Şoförlük için gerekli belgeler
 

Şoförlük yapabilmek için bazı belge ve sertifikalara sahip olmanız gerekir. Genellikle mevzuata ve yasalara uygun bazı belgeler şunlardır:

 • Aracın sınıfına uygun sürücü belgesi (ehliyet),
 • Mesleki yeterlilik belgeleri (SRC1, SRC2, SRC3, SRC4)
 • Psikoteknik belgeleri

Yapılan iş, sektöre bağlı olarak istenilen belgeler de değişebiliyor. Örneğin, yurt dışı taşımacılık için uluslararası sürücü belgesi gerekmektedir. İş başvuru sürecinizde sizden istenilen belgelere göre aksiyon alarak gerekli belgeleri temin edebilirsiniz. Genellikle işverenler araca bağlı olarak sürücü belgesi (ehliyet) ve SRC1 ve SRC2 belgeleri aramaktadır.

 

Bu içeriğimiz de şoför (sürücü) ile ilgili birçok soruya yanıt verdik. 2022 yılı maaşları ile 2023 maaşları bir olmadığı gibi istenilen veya zorunlu tutulan yasal belgelerde de değişiklik olabilir. Maaşlar, belgeler gibi söz konusu sık değişebilen konular için sürekli içeriğimizi takip etmeniz de ve ziyaret etmeniz de fayda var.

 

Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.