asci-nedir-kime-denir-gorevleri-nelerdir

Aşçı Nedir, Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Çeşitli besinleri uygun bir şekilde çeşitli yöntemler ile birleştirerek yenilebilecek ve içilebilecek hale getiren kişilere aşçı denilmektedir. Oteller, lokantalar, restoranlar, büfeler vb. çeşitli sektörlerde aşçılar en çok aranan pozisyonlar arasında yerini almaktadır. Son dönemlerde TV kanallarında Master chef vb. programların artış göstermesi bu mesleğe ilgiyi yoğunlaştırmaktadır. Okulunu okumadan da aşçılık mesleği ile alakalı birçok soru arama motorlarında araştırılmaktadır. Aşçı kime denir, aşçılar ne iş yapar, nasıl aşçı olunur, aşçılar nasıl iş bulabilir gibi birçok soruya aşağıda sizler için araştırarak cevaplamaya çalıştık. İçeriğimizi okumaya devam edin!

 

İÇİNDEKİLER

 

Aşçılar ne iş yapar, Sorumlukları ve Görevleri Nelerdir?

Otel, lokanta ve restoran gibi özel veya kamu vb. alanların mutfaklarında hizmet veren aşçılar, belirlenen yemek listesini en hızlı, pratik ve lezzetli şekilde sunuma hazırlamak ile sorumludurlar. Mutfak veya görev aldıkları alandaki kullanabilecek araç ve gereçlerin ve ortamın hijyenleri sorumlulukları arasında ilk başta yer almaktadır. Mutfağı organize etmek başlıca görevleri arasındadır. Sipariş veya listede yer alan yiyecek ve içeceklerin içerisinde yer alan malzemelerin nasıl ve nereden temin edileceği, bunların hazırlanışı ve yardımcılarına paylaşım esnasında önemli rol almaktadırlar. Müşteri taleplerine göre veya istenen listeye göre pişirilecek yemeğin türüne göre malzeme ihtiyaç listesi hazırlar ve bunları diğer aşçılar veya yardımcıları ile paylaşırlar. Hızlı, pratik, lezzetli şekilde sunuma hazırlamak en önemli sorumluluk ve görevleri arasında ilk sıradadır.

Aşçıların görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabilir;

 • Müşteri taleplerini veya işletmenin sipariş listesini kontrol etmek ve tespit etmek,
 • Belirtilen zaman içerisinde hızlı, pratik ve lezzetli yemek yapmak ve sunuma hazır hale getirmek,
 • Mutfak kültürünü iyi derece de bilmek,
 • Çeşitli mutfak kültürleri konusunda kendini geliştirmek ve öğrenime açık olmak,
 • Malzeme ihtiyaç listesi oluşturmak ve nereden nasıl alınacağı hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Mutfaktan sorumlu diğer kişi ve kişileri organize etmek,
 • Kişi ve kişilerin takibini yapmak ve varsa hatalarını tespit etmek başlıca sorumluluk ve görevleri olarak sıralanabilmektedir.

Aşçı yardımcısı nedir, ne iş yapar makalemize ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek aşçı yardımcıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz!

Aşçı yardımcısı hakkında merak edilenler: 

https://www.isinizburda.com/blog/asci-yardimcisi-kimdir-ne-is-yapar-ve-gorevleri-nelerdir

 

Aşçıda olması gereken özellikler, nitelikler nelerdir?

Aşçılar için bulundukları sektörün büyüklüğüne göre aranan nitelikler değişkenlik gösterebilmektedir. Lüks beş yıldızlı bir otel için dünya mutfağına hâkim olması en çok aranan nitelikler arasında yer almakta iken lokanta veya tabldot çıkartan bir işletme için sulu yemeklere hâkim olması yeterli olmaktadır. Öte yandan en çok aranan niteliklerin başında ve ilk başta olması gereken özellik ise titiz ve hijyenik olmalıdırlar. Öğrenime açık çeşitli mutfak kültürüne hâkim olmaları ortak aranan nitelikler arasında yine yerini almaktadır. Aranan nitelikleri ve özellikleri özetle sıralamak gerekirse;

 • Titiz ve hijyenik olmaları,
 • Bulundukları sektöre bağlı olarak çeşitli mutfak kültürüne hâkim olmaları,
 • Bulundukları sektöre ve işletmeye bağlı olarak esnek çalışma saatlerine uymalı ve/veya çalışma saatlerine riayet etmeliler,
 • Zorlu çalışma koşullarına fiziksel ve psikolojik anlamda hazır bulunmaları,
 • Takım çalışmasına yatkın olmaları,
 • Bulunduğu ortamda yardımcılarını koordine etmek ve denetlemek,
 • Yeni mutfak kültürlerine karşı öğrenime açık olmaları ve gelişime açık olmaları,
 • Otellerde, lüks restoranlarda çalışmaya aday aşçıların mutlaka yabancı dil bilgisi olması, dünya mutfak kültürlerine hâkim olmaları en çok aranan nitelikler ve aşçı olmak isteyen adayların bu özellikleri taşıması önemlidir.

 

Aşçı Olmak İçin Ne Yapılır, Aşçı Nasıl Olunur?

Aşçı olmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Son zamanlarda okullarda verilen eğitim şuan için esas alınmaktadır. Gerekli okullarda Gastronomi ve Mutfak sanatları bölümleri bulunmakta ve 4 yıllık eğitim sonrası diplomalı aşçı olunabilmektedir. Buna ek olarak bazı okulların gerekli bölümlerinde 2 yıl eğitim görerek de diplomalı aşçı olunabilmektedir.

Diğer bir yöntem ise geçmişten günümüze gelen ve bazı sektörler için hala geçerli olan usta-çırak ilişkisidir. Yıllarca bu meslekte aşçılık yapmış ve kendini kanıtlamış aşçılar tarafında çıraklık yaparak eğitim alınabilmektedir. Tecrübe sahibi aşçıların mutfağında piştikten sonra aşçı olunabilir ve aşçılık sektöründe iş arayabilir ve iş bulabilirsiniz.

Farklı bir yöntem ise son dönemlerde bu mesleğe karşı ilginin artması bazı eğitim kuruluşlarınca sertifika karşılığında eğitim verilmektedir. Gastronomi bölümü ile alakalı eğitim gördükten sonra sertifikalı bir aşçı olabilir ve iş bulabilirsiniz.

Bu alanda kariyer yapmak, kendinizi geliştirmek istiyorsanız “Nasıl Aşçı Olunur” adlı içeriğimize mutlaka göz atın! Aşçı olmak için bağlantımızı ziyaret edin.

https://www.isinizburda.com/blog/asci-nasil-olunur-okumak-gerekli-mi


Aşçılık Pozisyonunda İş Bulmak İçin Ne Yapılabilir?

 

Son dönemlerde işsizlik oranlarının artması aşçılık mesleğini yapmak isteyen adayların en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Özgeçmiş oluşturarak başvuru yapan adaylar olduğu kadar cv oluşturmadan da iş başvurusu yapmak isteyen adaylarda bulunmaktadır. Kamu ve özel sektörlerde aşçı arayan firmaları araştırarak gerekli başvuru şartlarını takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Çeşitli arama motorlarına bağlı olduğunuz semt ve pozisyona göre işveren şirketler araştırılarak çıkan sonuçlar takip edilebilir. Buna ek olarak cv olmadan başvuru yapmak isteyen adaylar ise açık aşçı iş ilanlarını araştırabilirler.

İŞKUR açık aşçı iş ilanları için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek giriş yaparak ilanları inceleyebilirsiniz.

https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx?mid=6132

Bulunmuş olduğunuz il ve ilçedeki en yakın İŞKUR bölge müdürlüğüne müracaat ederek iş arayışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra üye olmadan, özgeçmiş ile uğraşmadan kolayca online başvuru yapmak için açık aşçı iş ilanlarına ulaşmak için isinizburda.com sitemizdeki bağlantımızı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Binlerce Türkiye geneli aşçı arayan firmalara ulaşarak, açık olarak yayınlanan açık iletişim numaralarından direk firma yetkilileri ile görüşme sağlayabilir ve online başvuru yapabilirsiniz.

Başvurabileceğiniz binlerce aşçı iş ilanı için hemen bağlantıyı ziyaret edin! Geç kalmamak için:

https://www.isinizburda.com/asci-is-ilanlari

4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. İsinizburda.com, iş arayanlardan kayıt ve başvuru, ücret almamaktadır

©2000 - 2022

Tüm hakları saklıdır.
Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.