Aşçı Yardımcısı Nedir? Ne İş Yapar? - isinizburda.com

Aşçı Yardımcısı Nedir? Kimdir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

 

Aşçı yardımcısı son dönemlerde ismi sıkça duyulan meslek dalları arasındadır. Bu mesleğe dair merak edilen çok fazla soru var. Bu meslek dalıyla ilgili merak edilenlere cevaplandırmak ve bilgi vermek için bu içeriği hazırladık.

 

İş aramak çok zahmetli, stresli ve zor bir süreç haline geldi. Bu süreçten kurtulmak için "nasıl iş aranır" iş arama stratejileri hakkında yazdığımız bu makalemize mutlaka göz atın! Bu iş arama sürecinizi, nasıl iş aramanız gerektiği ile alakalı birçok bilgiyi kapsıyor. 

Nasıl iş aranır? İş arama stratejileri: https://www.isinizburda.com/blog/nasil-is-aranir-is-arama-stratejileri

 

İÇİNDEKİLER

 

Aşçı Yardımcısı Nedir?

Aşçı yardımcısı; restoran, kafe, kurum mutfağı, gemi ve yemek üzerine hizmet veren diğer işletmelerde çalışan ve bu işletmelerde aşçıya yardımcı olan kişilere denir.

Aşçı yardımcıları ayrıca işletmede sunulan yemek malzemelerini hazırlayan, sosları yapan ve mutfak düzenini sağlayarak mutfaktaki işleri kolaylaştıran kişilerin aldığı meslek ismidir. Yardımcıların hazırlıklarının etkisiyle aşçılar restoran, otel veya kafe gibi işletmelerde rahat şekilde çalışarak menüleri kolay şekilde hazırlarlar. Genel olarak aşçılara yardımcı olan ve onların mutfaktaki isteklerini hızlı bir şekilde yerine getiren kişilerdir.

 

Kimler Aşçı Yardımcısı Olabilir?

Mutfak sanatları, gastronomi ve aşçı yardımcılığı eğitimlerini alan kişiler aşçı yardımcısı olurlar. Turizm meslek liselerinde aşçı yardımcılığı bölümleri vardır ve 2 yıllık bu eğitimi alanlar işletmelerde görev almaya başlarlar.

Mutfak sanatları ve gastronomi alanında 4 yıllık eğitim alan kişilerin de aşçı yardımcısı olması mümkündür. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kurslara giderek aşçı yardımcılığı sertifikası alan kişilerin de bu mesleği yapması mümkündür.

 

Aşçı Yardımcısı Usta Aşçı Olabilir Mi?

Aşçı yardımcısı olarak çalışmaya başlayan kişilerin ilerleyen zamanlarda usta aşçı olabilir. Usta aşçı olmaları için öğrenmeye açık olmaları, kendilerini geliştirmeleri ve usta aşçı olabilmek için gerekli olan eğitimlere katılmaları gerekir.

Aşçılık ile alakalı tüm soruların cevapları bu içeriğimizde! Bu içeriğimize mutlaka göz atın.

https://www.isinizburda.com/blog/asci-nedir-ne-is-yapar-gorevleri-nelerdir

 

Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Arasındaki Fark Nedir?

aşçı ve aşçı yardımcısı arasındaki farklar nelerdir

Aşçı ve aşçı yardımcısı meslekleri birbiriyle bağlantılı ancak iki ayrı mesleklerdir. Bu nedenle aralarında görev tanımı veya tecrübe açısından farklar bulunur. Örneğin aşçılar işletmelerde yemekleri hazırlayan kişiler iken aşçı yardımcıları yemeklerin yapılması için gerekli olan malzemelerin hazırlanmasını sağlayan kişilerdir.

Ayrıca aşçıların mutfak deneyimine sahip olmaları sonucunda aşçı olarak görev almaları mümkün olurken aşçı yardımcılarının deneyime sahip olmasalar da görev almaları mümkündür.

Aşçı ve aşçı yardımcısı arasındaki farklar şunlardan oluşuyor;

 • Aşçılar mutfak kültürüne hakim olan kişiler iken aşçı yardımcıları mutfak kültürüne tam hakim olmayan kişilerdir.

 • Kişilerin aşçı olmaları için minimum 2 yıl mutfak tecrübelerinin bulunması gerekiyorken aşçı yardımcılarının tecrübeleri olmasa bile usta şeflerin yanında çalışmaları mümkündür.

 • Aşçı olmak için gastronomi veya mutfak sanatlarında 4 yıllık eğitimin alınmış olması veya aşçılık sertifikasına sahip olmaları gerekir. Aşçı yardımcılarının ise 2 yıllık üniversite veya lise mezuniyetlerinin ardından aşçı yardımcısı olarak usta aşçıların yanında çalışmaya başlamaları mümkündür.

 • Aşçılar kafe, otel veya restoran gibi işletmelerde yemeklerin pişirilmesini ve hazırlanmasını sağlarken aşçı yardımcıları yemekler için gerekli malzemelerin hazırlanmasını sağlarlar.

Bunlara ek olarak aşçılar mutfaktaki en yetkili isimken aşçı yardımcıları aşçıların talimatlarını ve emirlerini yerine getiren kişilerdir.

 

Aşçı Yardımcısı Ne İş Yapar?

Aşçı yardımcısı olarak çalışmak isteyen kişiler aşçı yardımcısı neler yapar sorusuna cevap ararlar. Böylelikle bu mesleği yapmak için gerekli adımları uygulamaları mümkün olur.

Aşçı yardımcısının yaptığı işler ise şunlardan oluşur;

 • Aşçı yardımcısının temel sorumluluklarının başında aşçılara yardımcı olmak gelir. Bu nedenle öncelikle çalıştığı işletmede bulunan aşçıların isteklerini yerine getirir.

 • Mutfakta gün içinde yemek yapılacak malzemelerin hazırlanmasını sağlar. Bu hazırlık esnasında malzemelerin temizliği, doğranması, soyulması veya ayıklanması gibi aşamalar da vardır.

 • Mutfak düzenini sağlayarak aşçıların uygun ortamda yemekleri hazırlamasına yardımcı olur.

 • Yemek yapmak için kullanılan araç veya gereçlerin temizlenmesini sağlar.

 • Salata veya yemekler için aşçının talimatına uygun şekilde soslar hazırlar.

 • İşletmelerde kahvaltı servisi bulunuyorsa kahvaltı malzemelerinin hazırlığını yapar.

 • Yemeklerin pişirilmesi konusunda aşçılara yardımcı olur.

 • Mutfakta kullanılacak malzemelerin dolaba veya depoya yerleştirilmesini sağlar.

 • Yapılacak yemekler için hangi malzemelerin kullanılacağını öğrenerek eksik olan malzemelerin alınması yönünde aşçıya bilgi verir.

 • Aşçı yardımcılığı mesleğindeki gelişmeleri takip eder ve bu gelişmeler doğrultusunda kendisini geliştirir.

 • Aşçıların ve diğer elemanların temiz bir ortamda çalışmasını sağlamak adına gerekli temizlik işlemlerini yerine getirir.

 • Yaptığı işlerin tümünde insan sağlığına önem verir ve buna göre işlerini yerine getirir.

Aşçı yardımcılarının yaptıkları işlerin çalıştıkları işletme, kurum veya aşçılara bağlı olarak değişeceği bilinmelidir. Ayrıca zaman içerisinde aşçılık ve mutfak üzerine tecrübe kazandıklarında farklı işleri de yerine getirmeye başlamaları mümkündür.

 

Aşçı Yardımcısı Yemek Yapar Mı?

Aşçı yardımcısının görevi mutfakta kullanılacak yemek malzemelerinin hazırlanmasıyken gerekli durumlarda yemek de yapar. Bilgi sahibi olduğu yemekler varsa aşçının olmadığı durumlarda veya aşçının emriyle o yemeğin hazırlanmasını sağlar.

 

Aşçı Yardımcısı Temizlik Yapar Mı?

Aşçı yardımcısının görevleri arasında temizlik görevi de vardır. Mutfakta bulunan çalışma alanlarının temizlenmesini ve yemek yapmak için uygun hale getirilmesini sağlarlar.

 

Aşçı Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

aşçı yardımcısı ne kadar maaş alır

Aşçı yardımcılarının aldıkları maaşlar çalıştıkları sektöre, işletmeye veya tecrübe durumlarına bağlı olarak değişir. Ayrıca kişilerin kamu veya özel sektörde çalışıyor olmaları da maaşların farklılaşmasına neden olur. İşletmelerde aşçı yardımcısı olarak çalışan kişiler 2024 yılı itibariyle ortalama 17.002 - 25.000 TL maaş alır.

 

Aşçı Yardımcısı Sertifikası Nasıl Alınır?

İşletmelerde aşçı yardımcısı olarak çalışmak isteyen kişilerin aşçı yardımcısı olmaları için sertifika sahibi olmaları gerekir.

Aşçı yardımcısı sertifikası almak isteyen kişilerin ise sertifikayı almak için şu adımları uygulamaları gerekir;

 • Aşçı yardımcısı sertifikası veren bir kurs bulmak

 • Kurs şartlarını taşıyarak kursa kayıt yaptırmak

 • Aşçı yardımcısı kursun örgün veya uzaktan eğitim derslerine katılmak

 • Kurs eğitim süresini tamamlamak

 • Kurs sonunda yapılan kurs bitirme sınavına girmek

 • Aşçı yardımcısı kursu sonunda sınavda başarılı olmak

Kurs sonunda eğitim kurumunun yaptığı sınava giren kişiler başarılı oldukları durumda aşçı yardımcısı sertifikası almaya hak kazanırlar. Kurs ve sınavın yapılmasının ardından ortalama 7-10 gün içerisinde almaya hak kazandıkları aşçı yardımcısı sertifikaları hazırlanır. Bu sertifikaları katıldıkları kursa bağlı olarak kurs merkezlerinden veya posta yoluyla alma imkanına sahip olurlar.

 

Aşçı Yardımcısı Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Aşçı yardımcısı sertifikası Milli Eğitim’e bağlı kurslarda alınan ortalama 5 aylık eğitimin sonunda alınır. Eğitim tamamlandıktan sonra yapılan sınavda başarılı olan adaylar sertifika hakkı elde ederler. Aşçı yardımcısı sertifikası için özel kursları tercih eden kişilerin ise 30 gün içerisinde sertifikaya sahip olmaları mümkündür.

 

Aşçı Yardımcısı Sertifikası Ne İşe Yarar?

aşçı yardımcısı sertifikası ne işe yarar

Milli Eğitim kurumları ve özel eğitim kursları aracılığıyla alınan aşçı yardımcısı sertifikası insanların yeni bir iş bulmalarına yardımcı olur. Bu sertifika sayesinde kişiler otel restoranları, kafeler, fabrikalar, restoranlar veya gemilerde aşçı yardımcısı olarak çalışma imkânı elde eder. Bu belge sayesinde aşçı yardımcılığı hakkında gerekli birikim ve eğitime sahip olduklarını ispat ettikleri için işe alınmaları daha kolay olur.

 

Sitemiz üzerinden aşçı ve aşçı yardımcısı iş ilanlarına ulaşarak üye olmadan iş arayabileceğinizi ve başvurabileceğinizi biliyor muydunuz?

Aşçı yardımcısı ve aşçı arayan firmaların yeni ve güncel iş ilanlarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek ilanlara üye olmadan başvurabilirsiniz.

https://www.isinizburda.com/asci-is-ilanlari

 

 

Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.