asci-yardimcisi-kimdir

Aşçı Yardımcısı Kimdir, Ne İş Yapar ve Nasıl Olunur?

Yapılacak menü ya da yemeklerin malzemelerin hazır ve kullanılacak hale gelmesini, mutfak araç gereçlerin kullanıma hazır hale gelmesini sağlayarak aşçıya yardımcı olan kişilerdir. Özellikle lüks restoranların, otellerin mutfaklarında çokça ihtiyaç duyulmaktadır. Şeflerin mutfakta etkin rol oynamasında büyük rol oynamaktadırlar. Aşçı yardımcısı için birçok bilgi ve merak edilenler bu içeriğimizde!

 

İÇİNDEKİLER

 

 

Aşçı Yardımcıları Ne İş Yapar? Sorumlulukları Nelerdir?

 

Aşçı yardımcıları ne iş yapar, görevleri ve sorumlulukları nelerdir sorusu sıkça sorulmaktadır. Sebebi ise aşçılık mesleği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve bu mesleği yapmak isteyenlerin sayısının artış göstermesi. Aşçılık kadar aşçı yardımcılığı da merak ve ilgi görmektedir. Aşçı yardımcıları aşçıların menü listelerindeki yiyecek ve içeceklerin hazır hale getirilerek kullanıma hazır hale getirilmesinden sorumludur. Mutfaktaki araç ve gereçlerin kullanıma hazır olması aşçı yardımcılarının en önemli görevlerindendir. Restoranlar, yemekhaneler, yemek üretim firmaları, lüks otellerde birçok mutfakta önemli rol oynamaktadır ve burada görev alabilmektedirler. Usta şeflerin sağ kolu rolünü üstlenmektedirler. Diğer sorumlulukları ve niteliklerini bu şekilde sıralayabiliriz;

  • İstenen yemek listesinin veya menüdeki yemekler için gerekli malzemelerin hazır hale getirmesi,
  • Mutfak araç gereçlerin hijyen ve temizliğini kontrol etmesi,
  • Gıda ürünlerinin temizlenmesi, soyulması, doğranması ve buna benzer işlerin gerçekleştirilmesi,
  • Aşçıya veya sorumlu olduğu şefe mutfakta yardımcı olmak,
  • Menüdeki yiyeceklerin servise hazır hale getirilmesine yardımcı olmak,
  • Mutfak kültürüne hakim olmak ve öğrenime açık olmak,
  • Fiziksel ve psikolojik olarak çalışma ortamına hazırlıklı olmak başlıca sorumlulukları arasında yer almaktadır.

 

Aşçı Yardımcısı Nasıl Olunur?

Aşçı yardımcısı olmak için gerekli üniversitelerin gastronomi veya mutfak sanatları bölümünde 4 yıl veya 2 yıllık eğitim sonrası meslekte iş bulunabilmektedir.

Diğer bir yöntem ise çeşitli eğitim merkezleri ile iletişime geçilerek eğitim alınabilmekte ve sertifikalı aşçı veya aşçı yardımcısı olunabilmektedir.

Geleneksel yöntemlerden biri ise usta-çırak ilişkisidir. Usta şeflerin, ustaların yanında görerek ve pişerek hazır hale gelinebilmekte ve usta olunabilmektedir.

 

Aşçı Yardımcıları Usta Aşçı Olabilir mi?

Aşçı yardımcıları tarafından sıkça sorulan sorulardan biri de daha sonrasında aşçı-usta-şef olunabilir mi? Cevabı kişinin yeteneklerine bağlı olarak evet diyebiliriz. Mutfak kültürüne hakim olmak, öğrenime açık olmak ve çabuk öğrenebilmek aşçı olma fırsatını beraberinde getirmektedir. Kariyerinize aşçı yardımcısı olarak başladığınızda öğrendiklerinizi uygulamak, şeflerinizin söylediklerini uygulamak aşçı başı olma fırsatını size mutlaka sunacaktır.

 

Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Arasındaki Fark Nedir?

Aşçı ve aşçı yardımcısı arasındaki fark nedir sorusu merak edilenler arasında yer almaktadır. Aşçılar en az 2 yıl mutfakta deneyim kazandıktan sonra aşçı pozisyonunda görev alabilmektedir. Aşçı yardımcıları ise usta şeflerin yanında tecrübe sahibi olmasa da görev alabilmektedir. Aşçılar mutfak kültürüne hakim olmaları ile bir adım daha öne çıkmaktadır. Aşçı yardımcılarında ise bu bilgi çok aranmamaktadır. Aşçılar mutfaktaki araç gereçlerin ve özellikle yemeklerin malzemeleri, pişirme süresine ciddi manada hakim iken aşçı yardımcılarında bu temel bilgi aranmamaktadır. Aşçılarda tecrübe aranırken aşçı yardımcılarında tecrübe aranmamaktadır.

Yukarıdaki bilgiler restoranları, otellerin ya da sektörlerin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Aşçı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bu içeriğimize mutlaka göz atın! 

Aşçılık hakkında merak edilenler: 

https://www.isinizburda.com/blog/asci-nedir-nasil-olunur-ve-gorevleri-nelerdir

 

Aşçı Yardımcıları Ne Kadar Maaş Alır?

Aşçı yardımcılarının ortalama maaşları 2022 yılı için 4253TL ile 5.500TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu maaşlar çalışan sektörün büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Aşçı Yardımcısı Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Sizde aşçı yardımcısı olarak iş arıyorsanız çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Arama motorlarında kısa bir arama yaparak gerekli sitelerde özgeçmiş oluşturarak başvuru yöntemlerini takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bağlı olduğunuz il ve ilçelerin İŞKUR bölge müdürlüklülerine başvuru yaparak iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Yine İŞKUR sitesini ziyaret ederek iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

İŞKUR Açık aşçı iş ilanları için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin!

https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx?mid=4992

 

Binlerce tecrübeli veya tecrübesiz aşçı ve aşçı yardımcısı arayan firmalara ulaşmak için özgeçmiş oluşturmadan ulaşın. Tüm aşçı yardımcısı arayan firmaların iletişim numaraları üzerinden online başvuru yaparak günlerce beklemeden iş arayışlarınızı kolayca sonlandırabilirsiniz. Geç kalmayın! Hala binlerce işletme personel arıyor. Aşağıdaki bağlantımızı hemen ziyaret edin ve firmalarla iletişime geçin:

https://www.isinizburda.com/asci-is-ilanlari

 

4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. İsinizburda.com, iş arayanlardan kayıt ve başvuru, ücret almamaktadır

©2000 - 2022

Tüm hakları saklıdır.
Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.