Nasıl İş Aranır? İş Arama Stratejileri - isinizburda.com

Nasıl İş Aranır? İş Arama Stratejileri

İş aramak, iş bulmak günümüzde oldukça zorlu bir süreç haline geldi. Bu süreç her ne kadar zor ve stresli gibi görünse de, etkili bir iş arama stratejisi ile süreci kolaylaştırabilirsiniz. Size bu içeriğimizde iş bulma, iş arama sürecinde kullanabileceğiniz etkili stratejilerden bahsediyor olacağız.

 

İÇİNDEKİLER

 

Etkili İş Arama Stratejileri  

İş arayan adaylar için günümüz şartlarında iş aramanın oldukça zorlu bir süreç. Ancak kaygılanmayın, etkili iş arama stratejilerini uygulayarak iş arama ve bulma sürecini strese girmeden yönetebilir ve sonlandırabilirsiniz.

İş aramak için bu bağlantıyı kullanarak güncel ve yeni olan iş ilanlarına ulaşın: https://www.isinizburda.com/is-ilanlari

 

Kariyer Hedeflerinizi Belirleyin

Kariyer hedeflerinizi belirlemek, iş arama sürecinde odaklanmanızı sağlar ve sizin için uygun olan işleri tanımlamanızı kolaylaştırır. Uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi bir kariyer hedefliyorsunuz? Yetenekleriniz veya ilgi alanlarınız iş başvurusu yaptığınız işe uygun mu? Bu vb. kariyer hedeflerinizi belirlerken dikkate almanız gereken bazı faktörler:

 1. Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınızı belirleyin. Hangi yeteneklere ve becerilere sahip olduğunuzu ve hangi alanlara ilgi duyduğunuzu değerlendirin. İdeal iş, bu yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı birleştiren bir iş olabilir.
 2. Değerlerinizi belirleyin. Hangi değerlere önem verdiğinizi ve bir işin bu değerlerle uyumlu olup olmadığını düşünün.
 3. Kısa ve uzun vadeli kariyer hedeflerinizi belirleyin. İş arama sürecindeki kısa vadeli hedefleriniz, öncelikle iş deneyimi kazanmak, belirli bir sektörde veya rolde uzmanlaşmak veya belirli bir yetenek geliştirmek olabilir. Bu vb. hedefler kısa süreli kariyer planlaması yapmanızı sağlar. Kariyerinizi ilerletme ve daha üst pozisyonlara yükselme, liderlik rolü üstlenme veya belirli bir projeye, amaca odaklanma gibi uzun vadeli hedefleriniz olabilir. Bu hedefler, kariyerinizi şekillendirmeniz ve gelecekteki hedeflerinize odaklanmanızı sağlar.

Hedeflerinizi belirlerken, yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı, değerlerinizi ve uzun vadeli vizyonunuzu dikkate almanız önemlidir. Bu şekilde, iş arama sürecinde hangi pozisyonlara, sektörlere veya şirketlere odaklanmanız gerektiğini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

 

Etkili CV ve Ön Yazı Hazırlayın

CV (özgeçmiş) ve ön yazılar, işverenlere sizin hakkınızda bilgi veren önemli araçlardır. İşverenler ya da işe alım yetkilileri, özgeçmişiniz aracılığıyla sizi değerlendirerek işe alımla ilgili kararlar verirler. Bu nedenle CV ve ön yazılarınızı dikkatle ve özenle hazırlamalısınız.


İş Arama Kanallarını Kullanın

İş arama sürecinizde kullanabileceğiniz isinizburda.com gibi birçok iş arama kanalı bulunuyor. Doğru ve etkili kanalları keşfetmeniz ve tercih etmeniz iş bulma sürecinizde oldukça önemlidir. İşte bazı kanallar:

 • İş arama ve bulma siteleri,
 • İşverenlerin web siteleri,
 • Sosyal medya,
 • Network (çevreniz, arkadaşlarınız vb.),
 • İŞKUR şubeleri ve web sitesi

 

Bu iş arama kanallarını düzenli olarak kullanarak iş ilanlarına erişim sağlayabilir, kariyer hedeflerinize uygun pozisyonları bulabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, çevrenizdeki insanlarla iletişim halinde kalarak ve networking faaliyetlerine katılarak iş fırsatlarına ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz.

 

Bu bağlantıdan sitemizde yer alan tüm iş ilanlarına ulaşabilir ve iş fırsatlarına üye olmadan göz atabilirsiniz. İşverenlerle doğrudan görüşerek iş başvurunuzu bizzat yetkililere yapabilir ve iş arama sürecinizi doğru kanaldan yönetebilirsiniz.

İş ilanları için: https://www.isinizburda.com/is-ilanlari

 

Kendinizi Sürekli Geliştirin ve Güncelleyin

İş dünyasında yeteneklerinizi, becerilerinizi sürekli geliştirmeniz veya güncellemeniz oldukça önemli. Çünkü iş dünyasında rekabet oldukça yüksek. Bu nedenle kendinizi geliştirmek ve iş arama sürecinde rekabetçi olmanız gerekir. Kendinizi rekabete hazırlamak için:

 • Mesleğiniz ile alakalı eğitim ve sertifikalar alarak, beceri ve bilginizi geliştirebilirsiniz.
 • Arama motorları ve internet üzerindeki birçok kaynakları kullanarak mesleğiniz veya işiniz ile alakalı bilgilerinizi geliştirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Online eğitim platformları, web seminerleri, bloglar, podcastler ve videolar gibi birçok kaynağa ücretli veya ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.
 • İş arama sürecinde kendinizi geliştirmek için kişisel gelişim faaliyetlerine de vakit ayırın. Okuma, yazma, iletişim becerileri, liderlik ve zaman yönetimi gibi alanlarda kendinizi geliştirin. Kitaplar, çevrimiçi kurslar, kişisel gelişim programları, internetteki ücretsiz kaynakları araştırarak kişisel gelişiminize olumlu yönde katkı sağlayabilirsiniz. Böylelikle genel yeteneklerinizi ve profesyonel profilinizi güçlendirebilirsiniz.

Kendinizi güncel tutmanız ve sürekli geliştirmeniz, iş dünyasında ve iş arama sürecinde rekabetçi bir avantaj sağlar. İşverenlere, öğrenmeye ve ilerlemeye istekli olduğunuzu göstermeniz, iş başarınızı artıracak ve bulunduğunuz pozisyonlarda terfi almanızı bile sağlayacaktır.

 

İş Mülakatlarına Hazırlanın ve Hazırlıklı Olun

İş dünyasında şirketlerin işe alım yetkilileri veya işverenler sizi daha yakından tanımak isterler. İşverenler adayların, şirket profiline uygun olup olmadığı, yetenek ve becerileri, tecrübeleri ile alakalı mülakatlara çağırabilirler. Bu sayede sizi tanımak ve uygunluğunuzu değerlendirmek için mülakatlar düzenlerler. İş mülakatlarına hazırlıklı olmanız sizi diğer adaylardan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Mülakatlara hazırlanırken aşağıdaki adımları takip edin:

 • Şirket ve pozisyon hakkında araştırma yapın.
 • Mülakat sorularını araştırın ve keşfedin.
 • Mülakat sorularına karşı pratik yapın.
 • Çevrenizden biri ile mülakat denemeleri yapın. Bu sayede heyecanınızı üzerinizden atabilirsiniz.
 • Soru sorma becerilerinizi geliştirin.
 • Fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi hazırlayın.
 • Giyim ve beden dilinize dikkat edin.

Mülakat sürecine hazırlıklı olmanız, işverenlere kendinizi en iyi şekilde sunmanızı sağlar. Araştırma yapmak, sorulara pratik yapmak, kendinize güvenmek, mülakatlarda başarı oranınızı arttırır.

 

İş Arama Sürecinde Motivasyonunuzu Koruyun

İş arama sürecinin bazen zorlu ve stresli olabileceğini, reddedilmeler yaşayabileceğinizi unutmayın. Ancak motivasyonunuzu korumanız, kontrol etmeniz sizi daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Olumlu düşünün. Reddedilmeler veya başarısızlık yaşadığınız durumlarla karşılaştığınızda, olumsuz düşüncelere kapılmak yerine olumlu düşünmeye odaklanın. Başarısızlıkları bir deneyim olarak görmelisiniz. Başarısızlıklar kendinizi geliştirmek için oldukça iyi fırsatlardır. Başarısızlığın bir fırsat olduğunu Anthony D’Angelo şu cümlesiyle çok güzel özetlemiştir:

“Başarmak için başarısızlığa uğramanız gerekir. Böylece bir daha ki sefere ne yapacağınızı bilirsiniz.”

 

Aileniz, arkadaşlarınız veya kariyer koçu gibi güvendiğiniz kişilerle konuşarak moral ve destek alabilirsiniz. Onlarla duygularınızı paylaşmanız motivasyonunuzu yüksek tutmanız için yardımcı olacaktır. Danışmanlık alabilir, tavsiyeler karşısında iş arama sürecini daha rahat kontrol etmenizi sağlayabilir.

Asla pes etmeyin. İş arama süreci bir günlük bir süreç olmadığını unutmayın. Yeni iş ilanları, yeni iş fırsatlarını sürekli takip edin.

 

Bu içeriğimiz ile etkili iş arama stratejilerinden bahsettik. Önerilerimizi dikkate almanız iş arama sürecinize olumlu yönde katkı sağlayacak ve iş bulma sürecinizi hızlandıracaktır.

Nasıl iş bulabileceğiniz ile alakalı bu içeriğimize mutlaka göz atın! Bu yazımız iş bulma sürecinizi sonlandıracak!

Nasıl iş bulunur: https://www.isinizburda.com/blog/nasil-is-bulunur

 

Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.