asci-nasil-olunur-okumak-gerekli-mi

Aşçı Nasıl Olunur? Okumak Gerekli mi? Maaşları Ne Kadar?

Aşçı olmak ve aşçılık mesleğinde kariyer yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İlgili okulları bitirmek, iyi ustaların yanında kalfalık yapmak, eğitim kurumlarından sertifika almak gibi. Bu içeriğimiz nasıl aşçı olunur, okul okumak şart mı, neler yapılmalı gibi konuları ele alacağız. Hazırsanız içeriğimizi okuyama devam edin!

 

İÇİNDEKİLER

 

 

Aşçı Nasıl Olunur?

Aşçı nasıl olunur sorusu bu meslekte kariyer yapmak isteyen ve mesleğe ilgisi olanların en trend sorusu olarak göze çarpmaktadır. Aşçı olmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İlgili okulların gastronomi ve mutfak sanatları veya aşçılık bölümlerinde öğrenim görebilirsiniz. Bu bölümler de aşçılık ile alakalı çeşitli temel bilgiler verilmektedir. Bunun haricinde çeşitli eğitim kursları bulunmaktadır. Aşçılığa dair eğitim alarak sertifika sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yıllardır geleneksel bazı yöntemler de bulunmaktadır. İyi şeflerin, aşçıların yanında kalfa, aşçı yardımcısı olarak pişmek ve mesleği öğrenmek yıllardır kullanılan geleneksel yöntemdir.

Aşçı nedir, ne iş yapar gibi meslek hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki içeriğimize mutlaka göz atın!

https://www.isinizburda.com/blog/asci-nedir-ne-is-yapar-gorevleri-nelerdir

 

 

Aşçılık İçin Okul Okumak Gerekli mi? Neler Yapılmalı?

Genç yaşta bu mesleği düşünüyorsanız okulunu okuyarak mesleğe giriş yapabilirsiniz. Gastronomi ve mutfak sanatları ya da aşçılık bölümlerinden mezun olarak iyi bir aşçı, şef olabilirsiniz. Burada gördüğünüz eğitim sayesinde birçok temel bilgiyi öğrenebilirsiniz. Pişirme teknikleri, kesme teknikleri gibi. Bu alanlarda eğitim görmeniz okulunu okumanız dünya mutfağına hakim olmanızı sağlar. Hali ile daha iyi şartlar da daha iyi imkanlarda iş bulmanızı ve kariyer yapma şansınızı arttırır.

Okul okumak için geç kaldım diye düşünüyorsanız diğer yöntemlere de göz atmanızda fayda var! Artık okul okumadan da çeşitli eğitim veren kurslar sayesinde aşçı olabilirsiniz. Yine temel bilgileri öğrenerek sertifikalı bir aşçı olabilmeniz mümkündür. Bu tercihte yine size uymuyorsa geleneksel yöntemlere göz atabilirsiniz.

İyi şeflerin, iyi aşçıların, aşçıbaşıların yanında görerek sizde bir aşçı olabilirsiniz. Bunun için aşçı yardımcısı olarak sektöre giriş yaparak kısa zaman da kendinizi kanıtlayarak iyi bir şef olabilirsiniz. Peki aşçı yardımcısı nedir, ne iş yapar soruları kafanıza takıldıysa aşağıdaki bağlantımızı ziyaret etmeniz de fayda var.

 

https://www.isinizburda.com/blog/asci-yardimcisi-kimdir-ne-is-yapar-ve-gorevleri-nelerdir

Kalfa, aşçı yardımcısı olarak iş arıyor ve kariyer yapmak istiyorsanız sitemizdeki iş ilanlarını inceleyerek üye olmadan ulaşabilir ve online başvuru yapabilirsiniz. Yine ilçenize bağlı İŞKUR şubelerini ziyaret ederek özgeçmiş bırakabilirsiniz. Aşçı arayan firmaları incelemek için:

https://www.isinizburda.com/asci-is-ilanlari

 

Aşçı Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir aşçı olmak için gerekli özelliklere sahip olmanız ya da bu özellikleri kazanmanız gerekebilir. Çalıştığınız ortamın değişikliğine göre özellikler de değişkenlik olabilmektedir.

  • Mesleği sevmeniz gerekir,
  • Mutfak araç gereçlerini iyi derece de kullanabilmeniz gerekir,
  • Yemek kültürüne hakim olmanız gerekir,
  • Yiyecek ve içecekler konusunda bilgi sahibi olmalısınız,
  • Ekip çalışmasına uyum sağlamalısınız,
  • Stresli çalışma ortamına kendinizi hazır tutmalısınız.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için bu içeriğimize mutlaka göz atın.

 

https://www.isinizburda.com/blog/asci-nedir-ne-is-yapar-gorevleri-nelerdir

 

 

2022 Yılında Aşçılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aşçı olmaya karar veren adayların en çok sorduğu soruların başında “aşçılar ne kadar maaş alıyor” gelmektedir. Çalışılan sektörün büyüklüğüne göre alınan ortalama ücretler de değişkenlik olmaktadır. Ancak 5.500 ile 15.000 arası değişik olabilmektedir.

 

4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. İsinizburda.com, iş arayanlardan kayıt ve başvuru, ücret almamaktadır

©2000 - 2022

Tüm hakları saklıdır.
Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.