Satış Elemanı Nedir? Ne İş Yapar? - isinizburda.com

Satış Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

Satış elemanı, günümüz iş dünyasının en önemli pozisyonlarından biridir. Bu yazımızda, satış elemanı nedir, ne iş yapar, bu pozisyonda çalışmak isteyenler için gerekli sorumluluklarını ve iş fırsatlarını birlikte ele alacağız. Satış elemanı olarak kariyer yapmanın avantajlarına, zorluklarına değiniyoruz. Bu bilgiler, satış sektöründe kariyer yapmak isteyenler için oldukça yararlı olacak😊

 

İÇİNDEKİLER

 

Satış Elemanı Nedir? 

Satış elemanı, ürün veya hizmetlerin müşterilere satışını gerçekleştiren kişidir. Mağazalarda, şirketlerin satış-pazarlama departmanlarında, telefonda veya saha satışında görev yaparlar. Satış elemanları, müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak, onlara doğru ürün veya hizmeti sunmak, satış sonrası destek sağlamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için çalışırlar.

 

Satış elemanları, satış yapacakları ürün veya hizmetin özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Böylece müşterilerin sorularına doğru yanıtlar vererek onlara ürünü ya da hizmeti önererek satış yapabilirler. Müşterilerle iletişim kurmak için iyi bir iletişim becerisine sahip olmak gerekir. İkna kabiliyetlerinin yüksek olması gerekir. Çünkü müşterileri ürün veya hizmeti almaya ikna etmek için çalışırlar.

 

Satış Elemanı Ne İş Yapar?

Satış elemanları, müşterilerle doğru iletişim kurarak, ürün ya da hizmetin satışını gerçekleştirirler. Genellikle mağazalarda, mağaza dışı satış noktalarında, stantlarda ya da şirketlerin satış-pazarlama departmanlarında çalışırlar.

 

Müşterilere ürün ya da hizmet hakkında bilgi vermek, müşterilerin ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunmaları gerekir. Bunu için, ürün-hizmet bilgisine sahip olunması gerekir. Müşteriler ile iletişim kurarken de etkili ve doğru bir şekilde bilgi aktarımı yapılması gerekir. Satış elemanlarının işi sadece satış yapmakla sınırlı değildir. Satış sonrası müşteri desteği vermek yapılacaklar işler arasında oldukça önem arz eder.

 

Ürün ya da hizmet almaya ikna etmek için çeşitli satış teknikleri kullanılır. Bu teknikler arasında özellikle ürün ya da hizmetin faydalarını anlatmak, müşteriye özel kampanyalar sunabilmek, doğru sorular sormak gibi yöntemler genellikle satış aşamasını belirler.

Satış nedir, satış teknikleri nelerdir adlı içeriğimiz okumak için aşağıdaki bağlantıyı mutlaka ziyaret edin!

https://www.isinizburda.com/blog/satis-nedir-satis-teknikleri-nelerdir

 

Satış Elemanının Görevleri Nelerdir?

Satış elemanlarının en temel görevi, müşterilere ürün veya hizmetler hakkında bilgi vermek, onların ihtiyaçları doğrultusunda uygun seçenekler sunmaktır. Genellikle çağrı merkezlerinde, satış departmanlarında, mağazalarda, saha da görevlendirilirler. Satış elemanlarının görevleri bunlarla sınırlı değildir. Görevler listesine aşağıdaki maddeleri de eklemek gerekir;

 

 • Ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Müşterilere doğru ve eksiksiz bilgi vermek,
 • Müşterileri karşılamak,
 • Müşteri ihtiyaçlarını dinlemek ve uygun ürün ya da hizmetleri sunmak,
 • Ürünlerin ya da hizmetin doğru şekilde tanıtımını sağlamak,
 • Müşterileri satın almaya teşvik etmek,
 • Satış işlemlerini gerçekleştirmek ve irsaliye, fatura düzenini sağlamak ya da ilgili departmanlara yönlendirmek,
 • Mağaza veya satış noktasını düzenli ve temiz tutmak,
 • Müşteri şikayetlerini dinleyerek çözümler üretmek,
 • Satış hedeflerine ulaşmak için çalışmak ve takım çalışmasına katkıda bulunmak.

Satış elemanlarının görevleri, çalıştıkları sektöre ve şirkete göre değişebilir. Şirketin hedefleri, vereceği sorumluluklar, istenilen görevler sektöre göre belirlenebilir. Ancak genel olarak, müşteri memnuniyetini sağlamak, şirketin satışlarını arttırmak, müşteri sadakatini korumak diğer görev ve sorumluluklar arasında yer alır.

 

Satış Elemanı Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Satış elemanı olmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. İnsanlarla etkileşim ve iyi diyalog kurabilmeniz ve ikna kabiliyetinizin yüksek olması gerekir. Diğer sahip olunması gereken özellikler şunlardır;

 • İletişim becerileri: Satış elemanları, müşterilerle iyi bir ilişki kurması gerekir. Doğru şekilde anlamak için ve bilgi aktarımını doğru yapabilmek için iletişim becerisine sahip olunmalıdır. İyi bir iletişim becerisi, müşteri ihtiyaçlarının karşılanması, doğru bilgiler verilmesine, müşteriyi ikna etme noktasında satışı getirir.
 • İkna kabiliyeti: Ürün veya hizmet satışı noktasında müşterilerin ikna edilmesi gerekir. Bu nedenle, satış elemanlarının ikna kabiliyeti yüksek olması gerekir.
 • Sabır: Müşterilerin isteklerini, ihtiyaçlarını sabırla dinlemek gerekir. Bu nedenle, satış elemanları sabırlı olmalıdır. İstekler ve ihtiyaçlar sektöre göre farklı olabilir. Satış elemanları sabırla dinleyerek istek ve ihtiyaçlara yönelik en iyi ve doğru cevapları vermelidir.
 • Ürün bilgisi: Yapılacak olan satış için ürün ya da hizmet hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikler, avantajlar, dezavantajlar, sorulabilecek sorulara karşı cevaplar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.
 • Takım çalışması: Satış elemanları genellikle takım içinde çalışırlar. Bu nedenle, takım çalışmasına uyumlu olmanız, takım arkadaşları ile uyum içerisinde çalışmanız oldukça önemlidir.

 

Bu özelliklere sahip olmak, sizin çok daha başarılı bir satış elemanı olmanıza yardımcı olacaktır 😊

 

Satış Elemanı Nasıl Daha Başarılı Olur?

Bir önceki konu başlığımız da özelliklerden bahsetmiştik. Şimdi de daha başarılı nasıl olabilirsiniz bunu ele alıyor olacağız 😊 Başarılı bir satış elemanı olmak istiyorsanız, müşteri ihtiyaçlarını anlama, iletişim becerilerini geliştirme, ürün ve hizmetleri iyi tanıma, müşterilerinize değer verme konularında kendinizi geliştirmelisiniz.

Takım çalışmasına uyum sağlamanız, hedef odaklı çalışmanız, sabırlı olmanız sizi daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Peki daha başarılı bir satış elemanı nasıl olabilirsiniz? İşte size önerilerimiz:

 • Kendinizi sürekli geliştirin. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi iyi tanımanın yanı sıra, müşteri davranışlarını ve pazardaki trendleri de takip edin.
 • İletişim becerilerinizi geliştirin. Müşterilerinizle doğru bir şekilde iletişim kurmak, onların ihtiyaçlarını anlamak oldukça önemlidir. İyi bir dinleyici olmak ve etkili bir şekilde sorular sormak size başarı yolunda yardımcı olacaktır.
 • Değer verin. Müşterilerinize değer verin ve onları dinleyin. Sorunlarına, ihtiyaçlarına çözümler sunun ve onlara en iyi hizmeti sağlamak için çaba gösterin.
 • Takım çalışmasına uyum sağlayın. Ekip arkadaşlarınızla uyum içinde çalışmanız, hedefleri birlikte belirlemeniz çalışma hayatında sizi başarıya götürecektir.

 

Teknoloji her gün yenileniyor, her gün gelişiyor. İşiniz de teknolojiyi nasıl kullanabileceğiniz konusunda mutlaka araştırmalar yapın. Kendinizi sürekli geliştirin. Gelişime açık olun. Tüm bunlar sizi çalışma arkadaşlarınızdan bir adım daha önde olmanızı sağlar. Bulunduğunuz departmanlarda daha iyi şartlarda çalışmanıza ya da çalışma şartlarınızın iyileşmesini sağlayacaktır. Terfi alarak, hayallerinizi de bu noktada iyileştirebilirsiniz 😊

Bununla birlikte mutlaka güncel kalın. Motivasyonunuzu sürekli yüksek tutun. Satış noktasında enerjinizin ve motivasyonunuzun yüksek olması oldukça önemli!

 

Satış Elemanı Motivasyonunu Nasıl Yüksek Tutabilir?

Motivasyon ve yüksek enerji satışı etkileme noktasında oldukça önemlidir. İyi bir motivasyona sahip olmanız satış ve başarı noktasında sizi oldukça etkileyecektir. Satış elemanları için motivasyonunuzu yüksek tutabileceğiniz ve size yardımcı olabilecek tavsiyeler;

 

 • Amaç ve hedeflerinizi belirleyin. Ulaşmak istediğiniz ve gerçekten ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeniz motivasyonunuzu arttır. Amaçlarınız doğrultusunda hedeflerinizi açık bir şekilde yazın, not alın. Bu sayede hedeflerinize olan yakınlığınızı veya neresinde olduğunuzu görüntüleyebilirsiniz. Böylece başarınıza ulaştıkça ilerlemenizi takip edebilirsiniz.
 • Olumlu düşünce tarzı geliştirin. Olumlu düşünmeniz, başarılarınızı kutlamanıza ve hatalarınızdan ders çıkarmanızı sağlar. Kendinize “başarılıyım, başarılı olacağım!” gibi olumlu ifadeleri sürekli hatırlatın.
 • Kendinizi geliştirmek için mutlaka zaman ayırın. Kendinize mutlaka vakit ayırın. Kendinizi geliştirmeniz sizi daha da motive edecek. Eğitimlere katılabilir, öğrenmek istediğiniz konuları araştırmak için vakit ayırabilirsiniz.
 • Kendinizi ödüllendirin. Başarılarınızı kutlamanız, kendinizi ödüllendirmeniz motivasyonunuzu yüksek tutmak için oldukça önemli. Hedeflerinize ulaştığınız da kendinize ufak ödüller verebilir, başarınızı taçlandırabilirsiniz. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarken başarılı biri olduğunuza sizi daha da inandıracaktır.

Satış alanında başarılı olmuş, tavsiyeler veren kişileri takip edin. Bu kişilerin paylaşımlarından ilham alabilir ve çalışma hayatınızda uygulayabilirsiniz. Satış ve pazarlama sektöründe çevre edinmeniz, iyi ilişkiler kurmanız, motivasyonunuzu yüksek tutmak için harika bir yoldur 😊

 

Satış Elemanları Hangi Sektörlerde Daha Fazla İş Bulabilir?

Satış elemanı olarak iş bulabileceğiniz sektörler konusunda geniş bir iş yelpazesi bulunuyor. Ancak, bazı sektörlerde daha fazla iş fırsatı sunulduğu da bir gerçek. Bu noktada sitemiz de yer alan iş ilanlarına mutlaka göz atın. Sizi uğraştırmamak için, direk işlere ulaşabileceğiniz bağlantımızı aşağıda paylaşıyoruz, yapmanız gereken tek şey bağlantıya tıklamak 😊

https://www.isinizburda.com/satis-pazarlama-is-ilanlari

İl ve ilçenize göre kısa bir filtreleme yaparak kendinize uygun işlere göz atabilirsiniz!

 

Gıda, perakende, inşaat, finans, otomotiv gibi sektörlerde oldukça sık sirkülasyon oluyor. Bu sektörlerdeki iş fırsatlarını takip edebilir, kariyer hedeflerinize uygun iş ilanlarına göz atabilirsiniz.


Doğru iş arama stratejileri ile "nasıl iş aranır" sorusuna cevap arıyoruz! İş arama stratejileri konusundaki bu stratejilere mutlaka göz atın. Nasıl iş aramanız gerektiği ile alakalı birçok tüyo aşağıdaki bağlantıda :)

İş arama stratejileri: https://www.isinizburda.com/blog/nasil-is-aranir-is-arama-stratejileri

 

Ayrıca, teknoloji ve sağlık gibi sektörleri de mutlaka incelemelisiniz. E-ticaret siteleri, lojistik, turizm gibi sektörlerde yeni giriş yapan binlerce şirket olduğunu söylemekte fayda var. Bu sektörlerdeki şirketlerin iş ilanlarını düzenli olarak takip ederek iş fırsatlarını kovalayabilirsiniz. Sitemizin haricinde iş bulma sitelerini takip ederek iş fırsatlarını değerlendirebilir, iyi şartlarda iş bulabilirsiniz.

 

Satış Elemanları Ne Kadar Maaş Alır?

Satış elemanı olarak maaş ortalamasını yada miktarını belirleyebilecek bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Tecrübe, sektörün büyüklüğü, şirketin büyüklüğü gibi bir çok durumu ele almakta fayda var. Ancak genel olarak belirtebilirsek, satış elemanı olarak ilk defa çalışacaksanız ya da ilk iş tecrübeniz ise asgari ücret üzerinden en düşük maaşı alabilirsiniz. Yani 2023 yılı ilk yarısı için 8506TL maaş alabileceğinizi belirtebiliriz.

Satış elemanları için genel olarak bir maaş aralığı belirtirsek 8506TL ile 15.000TL civarıdır. 

Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.
Çerez politikamız için tıklayın.